Petr Linhart: „Od zahájení MS až do samého závěru to byl pro nás zážitek, na který jen tak nezapomeneme. Už asi nikdy nebudeme mít vanu s takovým výhledem.“

Čeští házenkáři si vybojovali postup do katarské metropole Dauhá, kde v lednu 2015 začalo 24. mistrovství světa v házené. Do šestnáctičlenného kádru se dostal i plzeňský Petr Linhart, odchovanec házené Jiskry Zruč nad Sázavou. Češi do něj vstoupili zápasem proti Francii – vítězi Letních olympijských her 2012 v Londýně a evropským šampiónům z 11. mistrovství Evropy 2014 v Dánsku.

Jak se Ti hrálo v prvním utkání s vědomím, že jste v kvalifikaci ve Francii vysoko prohráli? Dvakrát jsi skóroval, remíza by byla určitě nádherným zadostučiněním?

První zápas proti Francii se mi hrál s pocitem, že nemáme co ztratit, jen získat. Konec zápasu se nám vydařil, byli jsme Francouzům v patách. Zajímalo by mne, jak by zápas dopadl, kdyby byl o pět minut delší.

Ve druhém utkání proti Švédsku, finalistům olympiády 2012, nastal propadák. Co se stalo? Tentokrát jsi vstřelil tři branky.

Soupeř byl jednoznačně lépe připravený, využíval naše nedostatky v obranné fázi. Měl také spousty rychlých útoků, díky kterým odskočil na velký gólový rozdíl.

Ve třetím, klíčovém střetnutí, v němž se rozhodovalo o postupu, to opět nevyšlo. Neproměnilo se mnoho „tutovek“, nedařilo se v obraně, nezapsal ses do listiny střelců a druhý poločas jsi nehrál. Co bylo z Tvého pohledu příčinou?

Hlavní klíčovou osobou zápasu byl egyptský brankář, který nám vychytal většinu střel. Od něho se odvíjela celá egyptská hra. V zápase jsme se bohužel nedostali do vedení a takový soupeř, jako je Egypt, se rychle dostane na koně a využije toho.

Ve čtvrtém zápase se zatočilo s Islandem, český tým se dočkal první výhry. Zacílil jsi opět třikrát. Kde nastal zlom? Co bylo alfou a omegou kvalitního výkonu v prvním poločase, resp. v celém utkání?

Už od začátku zápasu se nám dařilo, vše nám vycházelo. Dostali jsme se do rychlého vedení, které postupem času narůstalo. Tím se nám zvedlo sebevědomí a hrálo se nám uvolněněji. Nejlepším hráčem zápasu byl jednoznačně gólman Petr Štochl, který kouzlil v bráně.

V posledním střetnutí skupiny jste deklasovali o třídu poslední Alžírsko, ale už se vědělo, že jste nepostoupili. Jak se Ti hrálo, co Ti běželo hlavou, když ses dozvěděl, že nám Egypt nepomohl?

Po výhře s Islandem jsme si více věřili, i když jsme věděli, že nepostoupíme, chtěli jsme zápas dotáhnout do vítězného konce. Na mistrovství byl každý team sám za sebe, reprezentoval svou zemi. Egypt předvedl velice dobré výkony, smůla pro nás, že s Islandem podlehl.

Dostali jste se do skupiny hrající o 17.–20. místo s tím, že je možné vyhrát Prezidentský pohár. Zvítězili jste nad Ruskem, dal jsi tři branky. Několikrát jste vedli, soupeř vždy vyrovnal, nakonec rozhodl závěr. Jaký to byl pocit nastoupit proti Rusku a porazit ho?

Zápas byl vyrovnaný až do konce. Pro fanouška házené atraktivní. Ruský tým patřil a stále patří mezi elitu házené, takže výhra rozhodně potěšila a byla pro nás velmi cenná.

Zbýval poslední krok k získání Prezidentského poháru a skončit na 17. místě – porazit Bělorusko. Určitě nechyběla motivace…

Chtěli jsme alespoň v něčem na tomto mistrovství zvítězit. Takže motivace byla velká.

Proti Bělorusku jste vedli v desáté minutě 6:3, rázem prohrávali 6:8. Dvanáct minut jste nedali branku. Co se stalo? Pomohla domluva trenéra v time-outu? Co jste si řekli v kabině před nástupem do druhého poločasu?

Bělorusové začali hrát více koncentrovaně, dostali se do vedení, ke kterému jim pomohl jejich nejlepší hráč Rutěnka, který nám dal 12 gólů. Time-out nám pomohl uklidnit se a přetáhnout skóre na naši stranu. V kabince jsme si všichni připomněli, co je naším cílem – vyhrát Prezidentský pohár.

Egyptští sudí se v závěru utkání předvedli. Neodpískali faul na Bečváře, navíc ani nepřerušili hru. V poslední minutě zastavili sporným výrokem rychlý český kontr. Rovněž neuznali vítěznou branku Horáka se závěrečným klaksonem. Co ty na to?

Já osobně si myslím, že to faul byl a měl se pískat. Bohužel rozhodčí to viděli jinak. S tím se nedá nic dělat. V házené je takových sporných momentů hodně. Branka Horáka byla již po odpískání, tudíž platit nemohla.

Nakonec utkání dobře dopadlo (28:28, sedmičky 4:3), převzali jste Prezidentský pohár. Jak si prožíval nervy drásající sedmičkový rozstřel? Zvedl sis nad hlavu vítěznou trofej?

Byla to pro mne premiéra, nikdy jsem nehrál takový zápas, aby o vítězi rozhodovaly sedmimetrové hody. Byly to nervy až do konce. Z poháru jsem měl radost, nad hlavu jsem ho však nezvedal.

Jak hodnotíš celý turnaj na mistrovství světa v Kataru ze svého pohledu ligového hráče Plzně a zručského odchovance?

Jsem hrdý na to, že jsem vůbec dostal šanci reprezentovat svou zemi. Co se týče organizace, bylo mistrovství světa na vysoké úrovni. Od zahájení až do konce MS to byl pro nás zážitek, na který jen tak nezapomeneme. Už asi nikdy nebudeme mít vanu s takovým výhledem. Co se týče herních výkonů, je ještě na čem rozhodně pracovat. Máme co zlepšovat.

Děkuji za rozhovor.

Vydáno ve Zručských novinách - únor 2015

© 2023 Zručské noviny
Joomla Templates by Joomzilla.com