Bojíte se, že by vás sousedé pomluvili, kdybyste v neděli místo frézování trávníku šli na procházku do lesa? Nebo si četli knihu vedle hromady nespálených větví z loňského roku? Máte strach z ještěrky? Špatně snášíte ptačí zpěv či žabí skřehotání? Máte fobii na motýly? Pokud máte v tomto smyslu pro strach uděláno a odpovídáte NE, pak můžete zkusit oživit svoji zahradu a nabídnout zde životní prostor živočichům, kterým ubývají útočiště ve volné krajině.
- Motýli
- Obojživelníci
- Plazi
- Ptáci
- Užitečný hmyz
- Ježci
- je esteticky krásná a pestrá s množstvím různých stanovišť
- je místem pozorování, poznávání a učení se přírodním procesům
Rady pro eko-logický přístup
- Podporujte růst vegetace, snažte se zabránit vysoušení pozemku (např. příliš častým sekáním trávy).
- Vytvářejte podmínky pro vsakování vody, místo jejího odvádění. Využívejte na zahradě v maximální míře dešťovou vodu (nádrže, sudy, vany, IBC kontejnery aj.).
- Jsme-li učitelé, obecní či firemní „úředníci“, dáváme použitím recyklovaného papíru ostatním najevo, že si vážíme životního prostředí a nepřímo ovlivňujeme i jednání jich samotných.
- Zajímavé odkazy k problematice např. http://zvodovodu.cz/ , http://priroda-zahrada.cz. Pro další informace či rady k tématu se obraťte na ekoporadnu ČSOP Vlašim.
S rozmanitostí a množstvím druhů sílí něco jako technická podpora vaší zahrady. I když každý z nich nemusí být tím nejvýkonnějším likvidátorem škůdců, může být užitečný v mnoha jiných ohledech. Řada nevýrazných breberek může být pro zahradu prospěšných a snižovat potřebnost vaší péče o ni.
Druhy vzájemně regulují svoji početnost, udržují příznivé vlastnosti prostředí a vzniká tak určitá rovnováha na úkor nutnosti vaší péče a investic. Pro oživení zahrady užitečnými živočichy je potřeba napodobit zde jejich přirozený biotop, nabídnout jim jejich přirozený zdroj potravy a vodu. Zejména včely, čmeláci, mouchy, pestřenky a další hmyz, zajišťují prostřednictvím opylování, aby rostliny vytvářely plody. Je to známá věc. Málo si však uvědomujeme nutnost vytvářet pro ně vhodné podmínky a vyvarovat se používání jedovatých postřiků, neboť jed si svoji oběť nevybírá.
Stínky jsou cennými uklízeči – živí se rozkládající se biomasou, zejména tlejícími rostlinami. Škvoři, zlatoočka a slunéčka velice aktivně požírají mšice a jiné drobné škůdce na rostlinách. Pavouci vychytávají mnohý škodlivý hmyz.
Žížaly mají nezastupitelnou roli v půdě. Zlepšují strukturu půdu, která prochází jejich zažívacím traktem, urychlují humifikační procesy, zlepší poměr živin a zvyšují počet mikroorganizmů. Také promíchávají a provzdušňují půdu a zlepšují její vodní režim aj.
Na vaší zahradě existuje bezpočet dalších na pohled nevýrazných, ale užitečných pomocníků. Nezapomínejte na ně.
Rady pro eko-logický přístup
- Trávník nesekejte celý najednou, ale na etapy (např. po týdnech), aby se živočichové měli kam stěhovat. Ostrůvky pestrých míst (např. shluk kvetoucích rostlin) ponechte neposekané.
- Ponechte na zahradě drobná pítka, která hmyz i další živočichové rádi využijí. Může to být jezírko, ale i miska s vodou nebo drobná prohlubeň, kde se voda déle zdržuje. Do jezírka i větších nádob umístěte také dřívko vedoucí ke břehu, aby se případný tonoucí mohl zachránit.
- Do trávníku i záhonů vysévejte kvetoucí rostliny tak, aby po celou vegetační dobu stále na zahradě něco kvetlo.
- Strouchnivělé dřevo, pařezy, ležící kameny či skalka jsou pro breberky dobrým útočištěm.
- Pořiďte na zahradu hmyzí domeček či škvoří domeček. Můžete je podle potřeby přesouvat, např. k záhonům, kde se vyskytnou mšice.
- Hubení škůdců, pokud je opravdu nezbytně nutné, provádějte vždy důsledně a cíleně na konkrétní druh a místo v zahradě. Plošným postřikem insekticidů i herbicidů způsobíte více škody, než užitku.
- Obtížných breberek se dá dobře zbavit i bez chemie. Účinný je např. výluh z kopřiv a libečku (na mšice), vývar hřebíčku s rozmarýnem (na mravence). Podmínkou je používání s předstihem a při počátečním zjištění výskytu škůdců. Při masové pohromě bývá už pozdě.
- Obecní úřady, firmy, školy aj. by se měly při péči o veřejné pozemky řídit uvedenými radami. Dávají tak m.j. najevo svou dobrou péči o životní prostředí a ovlivňují tím i chování jiných.
- Zajímavé informace k problematice najdete např. na adrese http://priroda-zahrada.cz, www.zivotnazahrade.cz, nebo se obraťte na ekoporadnu ČSOP Vlašim.