Bojíte se, že by vás sousedé pomluvili, kdybyste v neděli místo frézování trávníku šli na procházku do lesa? Nebo si četli knihu vedle hromady nespálených větví z loňského roku? Máte strach z ještěrky? Špatně snášíte ptačí zpěv či žabí skřehotání? Máte fobii na motýly? Pokud máte v tomto smyslu pro strach uděláno a odpovídáte NE, pak můžete zkusit oživit svoji zahradu a nabídnout zde životní prostor živočichům, kterým ubývají útočiště ve volné krajině.

  • Motýli
  • Obojživelníci
  • Plazi
  • Ptáci
  • Užitečný hmyz
  • Ježci

 

  • je esteticky krásná a pestrá s množstvím různých stanovišť
  • je místem pozorování, poznávání a učení se přírodním procesům

 

Rady pro eko-logický přístup

  1. Podporujte růst vegetace, snažte se zabránit vysoušení pozemku (např. příliš častým sekáním trávy).
  2. Vytvářejte podmínky pro vsakování vody, místo jejího odvádění. Využívejte na zahradě v maximální míře dešťovou vodu (nádrže, sudy, vany, IBC kontejnery aj.).
  3. Jsme-li učitelé, obecní či firemní „úředníci“, dáváme použitím recyklovaného papíru ostatním najevo, že si vážíme životního prostředí a nepřímo ovlivňujeme i jednání jich samotných.
  4. Zajímavé odkazy k problematice např. http://zvodovodu.cz/ , http://priroda-zahrada.cz. Pro další informace či rady k tématu se obraťte na ekoporadnu ČSOP Vlašim.

S rozmanitostí a množstvím druhů sílí něco jako technická podpora vaší zahrady. I když každý z nich nemusí být tím nejvýkonnějším likvidátorem škůdců, může být užitečný v mnoha jiných ohledech. Řada nevýrazných breberek může být pro zahradu prospěšných a snižovat potřebnost vaší péče o ni.

Druhy vzájemně regulují svoji početnost, udržují příznivé vlastnosti prostředí a vzniká tak určitá rovnováha na úkor nutnosti vaší péče a investic. Pro oživení zahrady užitečnými živočichy je potřeba napodobit zde jejich přirozený biotop, nabídnout jim jejich přirozený zdroj potravy a vodu. Zejména včely, čmeláci, mouchy, pestřenky a další hmyz, zajišťují prostřednictvím opylování, aby rostliny vytvářely plody. Je to známá věc. Málo si však uvědomujeme nutnost vytvářet pro ně vhodné podmínky a vyvarovat se používání jedovatých postřiků, neboť jed si svoji oběť nevybírá.
Stínky jsou cennými uklízeči – živí se rozkládající se biomasou, zejména tlejícími rostlinami. Škvoři, zlatoočka a slunéčka velice aktivně požírají mšice a jiné drobné škůdce na rostlinách. Pavouci vychytávají mnohý škodlivý hmyz.
Žížaly mají nezastupitelnou roli v půdě. Zlepšují strukturu půdu, která prochází jejich zažívacím traktem, urychlují humifikační procesy, zlepší poměr živin a zvyšují počet mikroorganizmů. Také promíchávají a provzdušňují půdu a zlepšují její vodní režim aj.
Na vaší zahradě existuje bezpočet dalších na pohled nevýrazných, ale užitečných pomocníků. Nezapomínejte na ně.

Rady pro eko-logický přístup

  1. Trávník nesekejte celý najednou, ale na etapy (např. po týdnech), aby se živočichové měli kam stěhovat. Ostrůvky pestrých míst (např. shluk kvetoucích rostlin) ponechte neposekané.
  2. Ponechte na zahradě drobná pítka, která hmyz i další živočichové rádi využijí. Může to být jezírko, ale i miska s vodou nebo drobná prohlubeň, kde se voda déle zdržuje. Do jezírka i větších nádob umístěte také dřívko vedoucí ke břehu, aby se případný tonoucí mohl zachránit.
  3. Do trávníku i záhonů vysévejte kvetoucí rostliny tak, aby po celou vegetační dobu stále na zahradě něco kvetlo.
  4. Strouchnivělé dřevo, pařezy, ležící kameny či skalka jsou pro breberky dobrým útočištěm.
  5. Pořiďte na zahradu hmyzí domeček či škvoří domeček. Můžete je podle potřeby přesouvat, např. k záhonům, kde se vyskytnou mšice.
  6. Hubení škůdců, pokud je opravdu nezbytně nutné, provádějte vždy důsledně a cíleně na konkrétní druh a místo v zahradě. Plošným postřikem insekticidů i herbicidů způsobíte více škody, než užitku.
  7. Obtížných breberek se dá dobře zbavit i bez chemie. Účinný je např. výluh z kopřiv a libečku (na mšice), vývar hřebíčku s rozmarýnem (na mravence). Podmínkou je používání s předstihem a při počátečním zjištění výskytu škůdců. Při masové pohromě bývá už pozdě.
  8. Obecní úřady, firmy, školy aj. by se měly při péči o veřejné pozemky řídit uvedenými radami. Dávají tak m.j. najevo svou dobrou péči o životní prostředí a ovlivňují tím i chování jiných.
  9. Zajímavé informace k problematice najdete např. na adrese http://priroda-zahrada.cz, www.zivotnazahrade.cz, nebo se obraťte na ekoporadnu ČSOP Vlašim.
© 2023 Zručské noviny
Joomla Templates by Joomzilla.com