V bohatých zemích, mezi něž patří i ČR, je denní přímá spotřeba pitné vody přes 100 litrů na osobu. V zemích třetího světa je to 10 litrů v průměru na osobu a den. To odpovídá jednomu našemu spláchnutí a i tato voda je u nás pitná! Celá polovina světové populace je při tom ohrožena nedostatkem vody a na nemoci způsobené nedostatkem pitné vody zemře denně 42 tisíc lidí.
Odhaduje se, že v 18. století byla denní spotřeba vody v našich krajích zhruba 20 litrů vody na osobu při počtu zhruba 5 milionů lidí. V té době nebylo na celé Zemi více než 1 miliarda lidí. Dnes má ČR zhruba dvojnásobný počet obyvatel a světová populace je více než sedminásobná. V minulosti u nás převažovaly malé zemědělské systémy v rozmanité pastevní krajině střídané lesy a mokřady se značnou zásobou povrchové i podpovrchové vody. Dnes je dlouhotrvajícím globálním trendem vysušování obrovských pozemků, postup pouští a pokles hladiny spodní vody. Příčin je celá řada – odlesňování, špatná zemědělská politika států, zánik mokřadů, urychlování odtoku melioracemi pozemků, zpevněné plochy bránící vsakování, plýtvání... Katastrofální sucha se nevyhýbají např. USA ani Číně. Jedna z deseti velkých řek na světě se na část roku nedostane do moře, což ohrožuje energetiku a průmysl (voda je nutná pro chlazení aj.), zemědělství, zdraví a životy lidí. Odborníci si stěžují, že politici jejich poznatky ignorují.
Kromě přímé spotřeby je velmi podstatná i nepřímá spotřeba (tzv. virtuální voda). Např. pro vypěstování 1 kg rýže se spotřebuje 4000 litrů vody, na výrobu 1 kg papíru 300 litrů vody, na produkci 1 kg hovězího 13 000 litrů vody. To je v přepočtu 800–1000 litrů virtuální vody denně na osobu. Lze vodu čerpat do nekonečna? Řeší problém dálkové přivaděče, které odčerpávají vodu z jiných krajin a zvyšují závislost regionů?
Klíčem k řešení popsaných problémů je mj. znát svou osobní spotřebu vody a účinně ji snižovat.
Rady pro eko-logický přístup
- Spočítejte si svoji vodní stopu pomocí kalkulátoru www.waterfootprintkemira.com/meter nebo (podrobněji) www.waterfootprint.org/?page=cal/WaterFootprintCalculator. Zjistěte, kde je vaše spotřeba vody vysoká, a zvažte možnosti, jak ji celkově snížit nebo pitnou vodu nahradit užitkovou.
- Podporujte růst vegetace, snažte se zabránit vysoušení pozemků (např. příliš častým sekáním trávy).
- Na místo zakrytí pozemku betonem a odvádění vody žlaby či kanalizací vytvářejte podmínky pro její vsakování. Zamezíte přetížení kanalizace, snížíte riziko povodní a znečišťování povrchových toků. Výparem z povrchů a vegetace se voda vrací do malého vodního cyklu, což má příznivý vliv na stabilizaci klimatu. Vsakováním se obnovuje zásoba podzemních vod.
- V maximální míře využívejte na zahradě dešťovou vodu (nádrže, sudy, vany, IBC kontejnery aj.).
- Při výstavbě domů pamatujte na systémy využívající užitkovou vodu místo pitné (např. na WC).
- Chraňte veškeré vodní zdroje v krajině, např. mokřady. Uchovejte zdroje pitné vody v rukou místní komunity. Více se dočtete v ekoradě 4/2015 na stránkách ekoporadny ČSOP Vlašim.
- Zajímavé odkazy k vodní problematice např. http://zvodovodu.cz/, www.pocitamesvodou.cz. Pro další informace či rady k tématu se obraťte na ekoporadnu ČSOP Vlašim.