V letech 1944–1945 se objevovaly nad naším bývalým okresem Ledeč nad Sázavou bombardovací svazy spojenců, které létaly na naše území z Itálie. Jejich cílem byly průmyslové závody, rafinérie, nádraží v Kolíně a Pardubicích. Bombardéry doprovázely silné stíhací doprovody. Nálety probíhaly v několika vlnách ve výšce 6000–7000 metrů. Naopak stíhači se pouštěli i do přízemních letů.
Při jednom náletu na naše území spojenecké stíhací letectvo zaútočilo 28. listopadu 1944 na nádraží ve Světlé nad Sázavou. Nad městem se kolem 11:30 objevila skupina bombardérů mířících na Kolín nebo Pardubice. Ve 12:05 byl znovu vyhlášen poplach a ve stanici byl osobní vlak, který tam dorazil ve 12:15 hodin. Přednosta stanice nařídil, aby vlak byl odstaven na trať směrem na Ledeč nad Sázavou. Toto opatření však nezabránilo tomu, aby vlak zpozorovali tři hloubkaři, kteří přiletěli z jihovýchodu ve 12:35. Hloubkaři na vlak zaútočili, lokomotiva měla 96 zásahů a byla pochopitelně vyřazena z provozu, vážně bylo poškozeno šest osobních vagonů a služební vůz. Výsledek náletu byl strašný. Na místo neštěstí se okamžitě dostavil okresní velitel četnictva a okresní hejtman dr. Kliment z Ledče nad Sázavou, který se dozvěděl, že ve vagonech zahynulo devět lidí a dalších dvacet tři osob bylo převezeno do nemocnice v tehdejším Německém Brodě, kde další tři cestující později zemřeli. Všech dvanáct obětí bylo pohřbeno 31. prosince 1944 a jedna osoba podlehla následkům zranění až v březnu 1945.
A jaký byl pravděpodobný důvod útoku na vlak? Podle ústního podání to byla střelba Němců na letadla z věže světelského zámku, kde byla německá posádka. Stíhači se domnívali, že střelba je vedena z vlaku a zaútočili na něj bez varování. Varování bylo obvykle formou světlic před vlak. Avšak také se říká, že ve vlaku byla malá jednotka německých vojáků z ledečského zámku a ti opravdu měli na letadla několikrát vystřelit. Ze zámku se však střílelo víc.
Přelety bombardovacích svazů byli v roce 1945 častější. Při jednom z nich, byly americké pevnosti B17 doprovázeny stíhačkami Mustang P51 a Lockheed S58. Nad Ledčí nad Sázavou se jim dostal do cesty sovětský lehký bombardér Petljakov Pe2R ve fotoprůzkumné verzi. Letadlo bylo doprovázejícími stíhačkami sestřeleno a dopadlo nedaleko Kožlí. Letci se pokusili vyskočit z letadla, ale pro malou výšku se jim to nepodařilo. Pádem přišli o život ruští občané Tribakin, Dolbuchov a Biskupov. Byli pohřbeni na koželském hřbitově, kde mají svůj hrob s malým pomníčkem, který byl odhalen v roce 1951.
Další útok hloubkařů se odehrál 1. dubna 1945, kdy zaútočili na lokomotivu ve stanici Smrdov (nyní Sázavka u Světlé nad Sázavou). Za oběť tohoto útoku padly dva mladé životy.

© 2023 Zručské noviny
Joomla Templates by Joomzilla.com